Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
2 i 3 października uczniowie klas szóstej, siódmej i ósmej wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą w Góry Świętokrzyskie.
Pierwszy dzień upłynął na wędrówce po przepięknym Świętokrzyskiem Parku Narodowym.
Na początku uczniowie zobaczyli dąb Bartek, który jest jednym z najstarszych drzew w Polsce.
Piękna, słoneczna aura sprzyjała spacerowi, którego celem było zdobycie szczytu Święty Krzyż. W czasie wędrówki przewodnik przedstawił historię tego regionu, związane z nim legendy oraz ciekawostki dotyczące miejscowej fauny i flory.
Po godzinnym spacerze wszyscy ujrzeli klasztor, w którym są przechowywane relikwie krzyża świętego.
Duże wrażenie wywarły na dzieciach masywne mury zabudowań klasztornych oraz zakonne zbiory pamiątek przywożonych przez misjonarzy z różnych zakątków świata. Uczniowie mieli też okazję zejść do podziemi, w których został pochowany Jeremi Wiśniowiecki.
Z tarasu widokowego można było podziwiać przepiękną panoramę oraz poznać historię powstania Gór Świętokrzyskich.
Główną atrakcją drugiego dnia wycieczki było zwiedzanie zamku w Chęcinach pamiętającego czasy Piastów i Jagiellonów. Władcy doceniali wyjątkowo wysokie walory obronne zamku, usytuowanego w centralnej części kraju. Król Władysław Łokietek zdecydował się zdeponować właśnie tu skarbiec koronny, w obawie przed zagrożeniem krzyżackim. Potężne baszty dominują nad okolicą. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd można podziwiać okolicę.
Ostatnim punktem programu była wizyta w nowoczesnym Centrum Geoedukacji w Kielcach, podczas której uczniowie poznali etapy kształtowania się życia na Ziemi, wzięli udział w interaktywnej grze oraz obejrzeli film edukacyjny.
Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji.
Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie z nową wiedzą oraz wieloma wspomnieniami powrócili do swoich domów.