Tutaj powinien być opis

Wycieczka do Łowicza i Maurzyc.

W dniu 26 września uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami – p. Małgorzatą Wielgus, p. Katarzyną Motyl, p. Justyną Studzińską i p. Eweliną Konarzewską udali się na wycieczkę do Łowicza i Maurzyc.

W Muzeum w Łowiczu uczniowie wzięli udział w lekcji historii na temat powstania styczniowego. Uczestnicy zajęć poznali historię walk powstańczych toczonych na terenie dawnego Księstwa Łowickiego. Nie mogło też zabraknąć odniesień do bitwy pod Dobrą, bohaterskiej postawy Marii Piotrowiczowej czy roli chłopstwa w powstaniu styczniowym. Po wykładzie uczniowie obejrzeli część ekspozycji Muzeum w Łowiczu poświęconą powstańcom z 1863 roku.

Po lekcji muzealnej uczniowie i nauczyciele udali się na obiad do restauracji położonej przy Starym Rynku w Łowiczu. Następnym punktem wycieczki był skansen w Maurzycach. Pani przewodnik opowiedziała o zabytkowych zabudowaniach skupionych na terenie Łowickiego Parku Etnograficznego. Uczestnicy dowiedzieli się, m.in. czym jest owalnica, jakie było wyposażenie chłopskiej chałupy i dlaczego budynki mieszkalne najczęściej pokrywano niebieską farbą.

Zwiedzanie skansenu pozwoliło uczniom choć na chwilę przenieść się w czasie, a widok pozostałości po sierpniowej nawałnicy, która przeszła przez Maurzyce, skłonił do refleksji nad potęgą natury.